+90 532 671 61 86
Sosyal Medya Hesaplarımız

Kiralık Mobil Vinç

22 Ekim 2018
526 kez görüntülendi
Kiralık Mobil Vinç

Adından da anlaşıldığı üzere her yere gidiş imkanı tanıyan hareketli vinçlere, mobil vinç denilmektedir. Tekerlekli ve paletli yapıda olan mobil vincin, iş makinesi ve tır gibi duran modelleri bulunmaktadır. Mobil vinçler amaçlarına göre farklı alanlarda kullanılabilmektedirler.

Yükleri ve malzemeleri istenilen yerden başka bir yere taşıyabilen kiralık mobil vinç, hem iş gücünden hem de vakitten tasarruf etmeye yarar. Bu makineler emniyet güvenliği ve kullanım kolaylığı ile çeşitli alanlarda kullanılmaktadır.

En çok inşaat ve makine alanlarında kullanılan kiralık mobil vinç, taşınma sırasında ev eşyası taşımak için de kullanılabilir. Kullanım alanları farklı olsa dahi, tüm mobil vinçlerin ortak bir gayesi vardır. O amaç da; taşınması gereken her yükün, istenilen yere aktarımını sağlamaktır. Kullanım alanlarının çeşitli oluşundan kaynaklanan kiralık vinç özellikleri, yük taşıma kapasitesi ve çalışma prensipleri bakımından farklılıklar gösterebilir.

Avantajları

Bu vinçlerin en büyük artısı; mobil yani taşınabilir oluşudur. Bu da farklı sahalarda pratiklik ve kullanım kolaylığı sağlar. Her mevkiye ulaşım kolaylığı sağlayan kiralık mobil vinç istenilen yükün kısa mesafelerde taşınmasında kolaylık sağlar. Mobil vinçler güvenlidirler. Bu makinelerin tüm güvenlik önlemleri rahatlıkla alınabilir. Çalışma prensiplerinin basitliği alınacak önlemlerin daha çabuk halledilmesini ve etkili olmasını sağlar.

Dezavantajları

Bu vinçlerin en büyük eksisi; çok ağır düzeyde yüksek kapasitedeki yükler için uygun olmayışıdır. Sadece kısa mesafede yük aktarımı için tasarlanmış kiralık mobil vinç, yükün taşınması sırasında büyük tehlikelere açık haldedir. Ayrıca düz olmayan eğimli arazilerde konumlanmış bu ağır iş makinelerinin devrilme riski bulunmaktadır. Bu da güvenlik açısından büyük bir tehdit oluşturmaktadır. Bu özellikleri sebebiyle kiralık mobil vinç, şehir içinde orta ve küçük boyutlu işletmeler için daha uygundur. Kiralama işlemi yapılarak, aşırı büyük araçlar için fazla paralar ödenmemiş olur. Ayrıca hızlı ve kolayca işlerin tamamlanması sağlanır.

Mobil Vinç Bakımı

Mobil vinç bakımı iki koldan inceleme altına alınmalıdır. Bunlardan ilki hareketli yürüyen aksam olan araç bakımı, diğeri ise yük indirip kaldıran vinç bakımıdır. Araç bakımı kiralık mobil vinç için belirli kilometre değerine göre yapılır. Vinç bakımı ise çalışma saatine göre; günlük, aylık ve yıllık olmak üzere tamamlanır.

Günlük bakım işlemlerinde bom ucu ve çelik halat kesinlikle kontrolden geçirilmelidir. Vincin dişli çark sisteminde şanzıman yağının kontrol işlemi uygulanmalıdır. Günlük ve saatlik bakımlar, kiralık mobil vinç operatörü görevindeki teknik personel tarafından yapılabilir. Ancak aylık ve yıllık bakımları bir makine mühendisi gözetiminde alanında uzman kişilerce yapılmalıdır. Günlük ve saatlik bakımlar genelde fiziken, gözle yapılırken; uzman kişilerce uygulanan bakım işlemlerinde yenileme, eskiyen aksamı yenisi ile değiştirme metodu uygulanır. Mobil vinç bakımlarının aksatılması veya yapılmaması diğer bütün iş makineleri gibi hayati tehlikeler ile sonuçlanabilir.

Mobil Vinçlerde Güvenlik Önlemleri

Mobil vinçler kategorisel olarak ağır iş makineleri kapsamında değerlendirilir. Bu sebeple iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili gerekli tüm önlemlerin alınması gerekir. Yürürlükte bulunan kurallara dikkat edilmesi, şartlar dahilinde kiralık mobil vinç kullanımı oldukça önemlidir. Kullanımı yapılan mobil vinçlerin üstlerinde, gereken güvenlik önlemlerini gösteren ikaz levhalarının bulunması gerekli ve zorunludur. Mobil vinçler de tüm vinçlerde olduğu gibi, teknik yeterliliğe sahip eğitimli operatörler tarafından kullanılmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.