+90 532 671 61 86
Sosyal Medya Hesaplarımız

Türkiye’de En Çok Kiralanan Vinç Modelleri

09 Kasım 2021
2 kez görüntülendi
Türkiye’de En Çok Kiralanan Vinç Modelleri

Vinç kiralama oldukça avantajlı bir hizmet türüdür. Vinç satın almaya göre oldukça düşük maliyetli olması vinç kiralamanın avantajları arasında yer alır. Vinçlerin kullanımı özellikle inşaat sektöründe oldukça yaygındır. İnşaat sektöründe vinç kiralama hizmeti almak işlerin çok daha çabuk yapılmasını sağlar. Vinç kullanımının yaygınlaşmaya başlamış olduğu alanlardan biri de özellikle ev taşımacılığı hizmeti veren nakliye sektörüdür.

Evden eve nakliye şirketleri kiralık vinç hizmeti ile hem fazla insan gücü çalıştırma zahmetinden kurtuluyor hem de nakliyesi yapılacak olan eşyaların zarar görme ihtimaline minimum seviyeye indiriyor. Vinç ihtiyacı olanların vinç kiralama hizmeti alarak kazanacak olduğu bir diğer avantaj ise kaliteli ve kurumsal vinç kiralama şirketlerinin müşterilerine sunmuş olduğu işleri kolaylaştıran imkanlardır.

En Çok Tercih Edilen Vinç Türleri

En çok tercih edilen vinç türleri vinç kiralamak istenilen alanın iş sahasına ve gelişmişliğine göre değişkenlik gösterir. İnşaat sektörü gelişmiş bir bölgede yer alıyorsa genel olarak kule tipi vinç modelleri tercih edilir. Daha küçük bir inşaat alanında kullanmak üzere vinç kiralanmak isteniyorsa genellikle paletli vinçler tercih edilenler arasındadır.

Ağır araç kaldırma, nakliye işlemleri, otomobil kurtarma, çok katlı binaların temizlenmesi, yüksek katlı binaların dış cephe temizliğinin yapılması gibi alanlarda vinç kiralama ihtiyacı oldukça yoğundur. Kullanım alanına göre en çok talep gören vinç modelleri ise kule Vinç sepetli vinç ve paletli vinçtir.

Kiralık vinç sistemleri

Kiralık vinç sistemleri

Vinçler Neye Göre Sınıflandırılır? 

Vinçlerin sınıflandırılması kullanım amacına ve kullanılacak olan sahaya göre belirlenir. Vinçler kullanım amaçlarına göre farklı modellerde üretilirler. Bazı vinç modelleri rayların üzerinde rahat bir şekilde manevra yapabilirken bazıları da seyyar bir şekilde kullanıma uygundur. Kaldırma kapasitesine ve hareket kabiliyetine bağlı olarak vinç modelleri sınıflandırılabilir.

Vinç modelleri hareket kabiliyetine göre; sabit vinçler, lastik tekerlekli vinçler, paletli vinçler, köprülü vinçler, ray üzerinde hareket edebilen vinçler ve kule vinçler şeklinde sıralanabilir. Ağırlık kaldırma seviyelerine göre çeşitlenen vinç modelleri ise; hidrolik halatlı vinçler ve halatlı vinçler olarak iki gruba ayrılır. Vinç modelleri iş koluna ve kullanım alanına bağlı olarak farklılık göstermektedir. Vinç kiralama yapılacağı zaman da öncelikle kullanım alanına bakılmalı ve vinç modeli belirlenmelidir. Ardından vinç kiralama hizmete buna göre alınmalıdır.

Kule Vinç Modeli Kiralama

Vinç kiralamak isteyen şirketlerin en çok tercih etmiş olduğu seçeneklerden biri kule vinç modelleridir. Kule vinç modelleri genellikle inşaatlar yılanlar şantiyeler gibi alanlarda tercih edilmektedir. Çok ağır yükleri taşımak konusunda en başta gelen vinç modellerinden biridir. Ayrıca kule vinç modellerinin yükselme kapasitesi de fazladır.

Sepetli Vinç Modelleri 

Sepetli vinç kiralama yapmak isteyenler genel olarak çalışma güvenliğini en üst düzeyde olması gerekli olan işlerde faaliyet gösteren işletmelerdir. Sepetli vinç modellerinde vincin uç kısmında sepet şeklinde bir platform yer alır. Bu vinç modelinin kullanım alanı diğer modellere göre çok daha geniş kapsamlıdır. Sepetli vinçlerin kullanılmış olduğu alanlar şu şekilde sıralanabilir:

  • İtfaiyelerin yardım ve kurtarma çalışmaları
  • Montaj işlemleri
  • Reklam panosu asma
  • Yük taşımacılığı
  • Yüksek yerlerde yapılacak olan ve insan gücü gerektiren işler

Sepetli vinç modelleri güvenli bir iş ortamı sağlar. Bunun yanında hızlı ve pratiktir. Bu nedenle de kiralama konusunda en çok talep gören vinç modelleri arasındadır. Ayrıca diğer vinç modelleri arasında kira maliyeti en ekonomik olan vinç modellerinden biridir.

Sepetli vinç sistemleri

Sepetli vinç sistemleri

Paletli Vinç Kiralama 

Paletli model vinç kiralama hızlı ve sürekli çalışma gerektiren işletmelerin ilk tercihleri arasında yer alır. Paletli vinç modelleri hareketli vinç türlerinden biridir. Paletli vinçler diğer hareketli vinçlerin giremediği alanlara ya da girsede hareket edemediği yerlerde hareket etme imkanına sahiptir. Bu nedenle vinç kiralama da en çok talep gören modellerden biri paletli vinç modelidir. Paletli vinçlerin en önemli özelliklerinden biri vincin ucundaki kancanın değiştirilerek paletli vincin kullanım amacının değiştirilmesidir.

Pergel Vinç

Pergel vinç modeli kule vinç modellerine benzer. Pergel vinç modeli kendi ayağı üzerine ya da sağlam bir beton kolon üzerine monte edilebilir. Bu modelin 360 derece dönme kapasitesi vardır ve dönme açıları istenilen şekilde ayarlanabilir. Bir diğer vinç modeli ise gezgin vinç modelidir. Bu modelin  ray üzerinde hareket etme özelliği vardır. Sağ ve sol kısmında ray sistemi olan gezgin vinç modelleri, belirli bir alanda hareket etme özelliğine sahiptir.Özel üretim vinç modelleri arasındadır.

Vinç Kullanım Alanları

Günümüzde vinçler birçok farklı alanda karşımıza çıkmaktadır. Yerleşim birimleri ve sanayi bakımından vinç kullanımının önemli bir yeri vardır. Yerleşim yerlerinde vinçler genel olarak yol bakım çalışmalarında, yol inşasında ve köprü yapımında sürekli olarak kullanımı yaygındır. Vinçler inşaat alanlarında da sıklıkla kullanılmaktadır. Bununla birlikte gökdelenler çok katlı holdingler veya yüksek apartmanlarda da vinç kullanımının yaygın olduğu görülüyor. Vinç kiralama fiyatları kullanılacak olan vincin modern özelliklerine bağlı olarak farklılık gösterir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.