+90 532 671 61 86
Sosyal Medya Hesaplarımız

Vinç Hangi Sektörlerde Kullanılır?

21 Aralık 2020
2 kez görüntülendi
Vinç Hangi Sektörlerde Kullanılır?

Vinç kiralama işlemlerinde kullanım alanlarına göre ve aynı zamanda işin büyüklüğüne göre de değişiklik gösteren bir durumdur. Vinç genel olarak fabrika, tersane, depo ve şantiye kurulma işlemleri için kullanılır. Bu alanlar içerisinde insanların gücüne ya da yük kaldırılmasına gerek kalmaz. Bu durumlar karşısında vinçler devreye girer.

Tonlarca ağırlık da bulunan yüklerine rahatlıkla taşınması sağlanır. Bu şekildeki alanlar içerisinde insan gücü ile yük kaldırılmaz. Bu tip durumlarda devreye girme durumu ile tonlarca ağırlıkta bulunan yüklerin rahat bir şekilde taşınması sağlanır. Tonlarca olan ağırlık da dahi yükleme, boşaltma ve aynı zaman da kaldırma işlemleri için kullanılan bir araçtır.

En fazla da inşaatlar da bulunan yüklerin yüksek olan katlara da taşınması için büyük kolaylık sağlar. Vinçlerin sağladığı en önemli avantajlardan birisi de zamandan tasarruf sağlıyor olmasıdır. Çünkü inşaat alanında ya da başka alanlardaki yüklerin insanları gücü ile taşınabilmesi olukça uzun süren bir işlem olur. Vinç sayesinde işlem oldukça kısa bir süre içerisinde yerine getirilir.

Vinç Çeşitleri Nelerdir?

Vinç kiralama işlemlerine karar vermek için öncelikle vinç çeşitleri arasından bir tercih yapılmış olması gerekir. Vinç aynı zaman da hem değişen hem de gelişen bir sektör içerisinde kullanılır. Vinçlerinde kendi içerisinde farklı çeşitleri bulunur. Farklı çeşitlerinin bulunmasının nedeni iş kolunu farklı olarak bulunmasıdır. Her iş kolunun farklı bir çeşidi bulunur. En fazla kullanılan vinç çeşitleri;

  • Sabit vinç,
  • Paletli vinç
  • Lastikli tekerlekli vinç
  • Rayın üstünde bulunan ve hareket eden vinç
  • Teleskopik vinç
  • Kule vinç
  • Halatlı vinç
  • Sepetli vinç

Sepetli vinç kiralama işlemi en fazla tercih edilen vinç türü olur. Taşıma anlamında da hem zaman hem de güç tasarrufu sağladığı bir tercih şekli olur. Hem inşaatların hem de santrallerin yükselmesi ve aynı zaman da yüksek katların için işlem yapılması için kullanılan bir ürün olur.

Vinç Kiralama İşlemi Neden Tercih Edilir?

Sepetli vinç kiralama işlemleri genellikle büyük firmalar tarafından aynı zaman da belediyeler içinde sıklıkla tercih edilen bir işlem olur. Vinç kiralama işlemi hem taşımacılık da hem de inşaat sektöründe vazgeçilmez olan elemanlar arasında yer alır.

Vinç kiralama işlemi pahalı olan işlemler arasında yer alır. Aynı zaman da aracın uzun süreli olacak şekilde de kiralanması gerekir. Vinç kiralama işlemi sayesinden zamandan tasarruf etme imkânı sağlanır. Aynı zaman da emek gücünden de tasarruf etme de sağlanmış olur. Uygun bir fiyat imkânı da bulunur. İş güvenliğinin de garanti altına alınması söz konusu olur. B sayede stres ortamında da bir azalma meydana gelir hem riskin hem de maliyetin azalması sağlanır. Vinç güven veren bir makine olarak da bulunur. Vincin satın alınması yerine kiralanması çok daha doğru bir işlem olur. Şirketlerin birçoğu vinç kiralama işlemini yerine getirir.

Vinç Kimler Tarafından Tercih Edilir?

Vinç kullanma sorumluluğu genel olarak vinç operatörlerinde bulunur. Vinç operatörlüğü hem uzun hem de zor bir işlemdir. Kişilerin belli bir kursa giderek eğitim almaları gerekir. Vinç operatörlerinde aranan en önemli durum sağlık raporu olur. Doktor onayının bulunması oldukça önemli olan durumlar arasında yer alır. Verilen vinç dersleri hem pratik olarak hem de teorik olarak yerine getirilir.

2 ay süren bir eğitimin sonucunda sınava girilerek vinç operatörü olma durumu meydana gelir. Vinç operatörü olmak için hem uzun hem de sancılı bir sürece ihtiyaç vardır. Bu kadar zor bir şekilde olmasının nedeni de hem riskli hem de tehlikeli bir meslek grubu olmasıdır. Zevkli bir meslek olmasının yanı sıra aynı zaman da dikkat isteyen ve iş disiplini isteyen bir durumdur.

Vinç Kullanım Alanları Nelerdir?

Vinç çalışma alanları oldukça geniş bir alana yayılmasını sağlar. İşletmelere büyük oranda kolaylık sağlaması nedeni ile farklı ortam ve işlerde de kullanılma durumu olur. Araçların üzerinde kullanılan vinçler oldukça kullanışlı olan vinçlerdir. Bu nedenle de sıklıkla yoğun bir şekilde tercih edilen bir vinç grubu olur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.