+90 532 671 61 86
Sosyal Medya Hesaplarımız

Vinç Kiralamanın Avantajları Nelerdir?

30 Eylül 2021
912 kez görüntülendi
Vinç Kiralamanın Avantajları Nelerdir?

Vinçler; insanların taşıyamayacağı, tonlarca ağırlığı kaldırabilen iş makineleridir. Yüklenir, kaldırılır, boşaltılır ve türlerine bağlı olarak birkaç metre yükseklikte çalışabilirler. Bunun yanında vinç kiralama işlemi de kullanıcıları oldukça avantajlı bir konuma getirir. Zamandan tasarruf sağlayarak iş yükünü de önemli derecede hafifletirler. Her türlü işletme vinç kiralama hizmetinden yararlanabilir ve vinçlerin günümüzde birçok farklı türü vardır.

Vinç kiralamanın bir başka sağlamış olduğu avantaj ise düşük maliyettir. İnşaat, tersane, liman, enerji santrali, yol, köprü inşaatı ve nakliye gibi ağır yük taşımacılığı için vinçlerin tedarik maliyeti oldukça yüksektir. Bu bakımdan sürekli kullanılma gereği duyulmadığı zamanlarda satın almaktansa vinç kiralamak daha mantıklıdır.

Kiralık Vinçlerde Bakım ve Onarım

Bakım ve onarım masraflarından kullanıcılar sorumlu değildir ve kiralık vinç hizmeti ekonomik anlamda önemli kolaylıklar sunar. Normalde her üç ayda bir vincin düzenli mekanik ve elektrik bakımının yapılmasına dikkat edilmesi gerekir. Bu nedenle vinç satın almak yerine vinç kiralayarak bu bakımların ekonomik yükünden ve olası arızalardan kurtulma imkânı vardır.

Depolama maliyetlerinden de kiralayan kişiler sorumlu tutulmaz. Vinç satın alındığı takdirde aracı depolamak amacı ile belirli bir alana gereksinim duyulur. Büyüklükleri dikkate alındığında iş makinelerini depolayacak alan bulmak hem zor hem de pahalıya mal olabilir. Bu noktada kiralama hizmetinden faydalanmak kişilerin depolama maliyetinden kurtulmasını sağlar.

Vinç Kiralama Hizmeti Alınan Firmanın Profesyonelliği

Tercih edilen firmanın profesyonelliği sayesinde ihtiyaca uygun, doğru vinci seçebilme olanağına sahip olunur. Vinçler hareket kabiliyetlerine ve kaldırma güçlerine göre kategorilendirilir. Gereksinime uygun olan vinç çeşidinin seçiminde kullanım alanı ön planda tutulur. Hareket kabiliyetlerine göre vinçler, sabit, köprülü, lastik tekerli, paletli, kule ve ray üstünde hareket edebilen vinçler biçiminde sınıflandırılabilir.

Sepetli vinç çalışma alanı

Sepetli vinç çalışma alanı

Kaldırma kapasitelerine göre ise; hidrolik-halatlı vinçler ve halatlı vinçler dâhil olmak üzere iki gruba ayrılırlar. Limanlardan şantiyelere, itfaiyelerden elektrik santrallerine, eşya nakliyeden sokak lambalarının bakım ve onarımına kadar pek çok iş kolunda kullanım alanı olan vinçleri kiralarken, işletmenin ekspertizinden yararlanılması ile iş için en ideal vinci seçme şansı doğar.

Vinç Kiralama Aşamasında Kriterlerin Belirlenmesi

Doğru hizmete ulaşmak için, kaldırılacak yüke ve çalışılacak yerin yüksekliğine göre ton ve metre hesabı yapılması ve kiralama yapılacak şirketle tüm gerekli bilgilerin paylaşılması elzemdir. Vinç kiralama eşya taşımada da kolaylık sunar. Vinç kiralama hizmetleri, eşyaların hasar görmeden ve fazla insan iş gücü kullanılmadan taşınmasına olanak sağlar.

Günümüzde özellikle çok katlı yapılarda bu hizmet giderek daha yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bu teknik sayesinde zamandan da tasarruf sağlanır.  Kişiler vinç çeşitleri arasından tercih ettikleri sepetli vinç kiralama gibi hizmetler konusunda hizmet alınan şirketin ayrıntılı olarak araştırılması ve ona uygun alternatiflerden yola çıkılması önemli bir konudur.

Vinç Kullanan Kişilerin Gerekli Belgelere Sahip Olma Zorunluluğu

Yapılan işe uygun olan vincin kiralanması, vincin periyodik bakımlarının eksiksiz olması, hizmet verecek vinç operatörünün gerekli belgelere ve yeterlilik düzeyine sahip olması, vincin kiralanmış olduğu şirketin destek kapasitesi gibi unsurlar göz önünde tutulmalıdır. Ergonomik yapısı ile her alanda problemsiz bir biçimde görev yapma kapasitesine sahip olan vinçler en dar sokaklarda bile rahatlıkla hareket edebilir.

Azami seviyede hareket kapasitesine sahiptir. Kiralık vinçler olumsuz hava koşullarından etkilenmediği gibi senenin her mevsiminde de kullanılabilir. Şehir içi, şehir dışı, kırsal bölgelerde pratik bir biçimde eylem gerçekleştirir. Vinçlerde renk alternatifi de mevcuttur. Sepetli vinçlerin kullanımları her ne kadar pratik olarak görünüyor olsa da uzman kişiler tarafından kullanılması gerekir.

Vinç Modeli

Vinç Modeli

Kullanım Hedeflerine Göre Vinç Tercih Edilmesi

Sepetli vinçlerin kullanılabilmesi için kaldırma ve yükleme biçiminde iş makine kullanım operatörlük belgesinin yer alması önemlidir. Operatörlük belgesi olmadan çalışılması durumu uygun değildir. Kullanım hedeflerine göre farklılık gösteren vinçlerin kapasitesi üzerinde yükün yüklenmesi ciddi bir güvenlik sorununun yaşanmasına sebep olabilir.

Tüm bu durumların her biri göz önünde tutularak vinç kullanma ile alakalı eğitim almış olan ve tecrübeli olan uzman kişiler ile çalıştırılması gerekir. Bu sayede herhangi bir sorun yaşanma olasılığı da ortadan kalmış bir hale gelir. Her vinç kendine ait olan bir taşıma kapasitesine sahiptir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.