+90 532 671 61 86
Sosyal Medya Hesaplarımız

Vinç Kiralarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Vinç Kiralarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Vinç, özellikle son birkaç yıldır vazgeçilemez bir büyük araç niteliği taşımaktadır. Genelde inşaatlarda sık kullananımı ile bilinse de aslında vinç taşımada, fabrikalar kurmada, ağır taşıtları taşımada çok büyük görevler üstlenen bir araçtır. Bu bitmek bilmeyen işler her geçen gün daha da artmakta ve bu doğrultuda ise vinçe olan talep fazlalaşmaktadır. Bu artan talep fazlalığı  doğrultusunda ise  doğal olarak artan kiralama sektöründe vinçte  yerini almıştır.

Günümüzde birçok vinç kiralama şirketi bulunur. Bu şirketlerin sağladığı fayda ile ekonomik açıdan vinç satın almak yerine bir yükü kiralık vinç ile taşımaktır.

Güvenilir Şekilde Vinç Kiralamak İçin Yapılması Gerekenler

Dijital çağda bir çok faaliyet online platformlar üzerinden gerçekleşmektedir. Tüm işlerin online olarak yürütüldüğü bu çağda,  online platformlar vasıtasıyla ve bazı siteler aracılığıyla internet üzerinden vinç kiralama mümkün hale gelmiştir. İnternet üzerinden vinç kiralarken derinlemesine araştırma yapılmalı ve gerçekten tanıtılan vinçin istenen özellikleri taşıyıp taşımadığı konusunda bilgi edinilmelidir.

Öncelikli olarak güvenilir sitelerde araştırma yapılmalıdır. Bir sitenin güvenilirliğini öğrenmek için ise bir dizi adımları takip etmek gerekir. Bunun için ise  ilk yapılması gereken sitenin Google aramalarında kaçıncı sırada olduğuna dikkat etmek olacaktır. Giriş yapılan sitenin profesyonelliği de önemli faktörlerden biridir. Sitenin ulaşılabilir iletişim sağlaması ve cevap verme olasılığı ise bir diğer önem arz eden durumdur.

Güvenilir bir site veya şirket kendisi hakkında açık ve dürüst bilgiler verir ve tüketiciyle iletişimi istenilen verimdedir. Bu sayede şirketin yetkililerine kolaylıkla ulaşabilir ve kiralamak istediğiniz araç hakkında detaylı bilgileri daha rahat elde edebilirsiniz.

Kiralanacak Vinç Yapılacak İşe Uygun Olmalıdır

Vinçlerin pek çok modeli bulunmaktadır ve bu modeller kendi aralarında farklı sınıflara ayrılırlar. Örneğin sepetli vinç kiralama diye araştırma yaptığınızda çok genel bir terimle karşılaşmanız olasıdır. Çünkü sepetli vinçlerde kendi aralarında birçok farklı dala ayrılır. İşinize  en uygun olan bir vinçi kiralamak için ise, yapılacak olan iş kurumla paylaşılmalı ve gerekli olan araştırmalar yapılarak en uygun araç seçilmelidir.

Kiralamaya Gitmeden Önce Seçeceğiniz  Vincin Çalışma Şartlarının Neler Olacağını Belirleyin

Vinç kiralarken öncelik doğru yük tipine karar vermek olacaktır. Zira doğru bilgi vermek burada çok büyük bir önem arz etmektedir. Hafif, orta, ağır ve çok ağır olmak üzere 4 yük tipi bulunmaktadır. Bu aşamadan sonra ise vincin çalışma koşullarının ne olacağına,  istenilen kaldırma kapasitesine kaldırma hızına, yükün kaldırılması istenen yüksekliğin ne olduğuna ve istenilen günlük çalışma süresinin ne kadar olduğuna karar verilmelidir. Tüm bunlar gerekli vincin daha kolay seçilmesini sağlar.

Sepetli vinçler

Sepetli vinçler

Kullanılacak Yere Uygun Seçimler Yapılmalı

Vinç hareketlerini kısıtlayan bir ortamda sağlıklı hareket edemez ve istenilen verimi sağlayamazlar çünkü büyük araçlardır. Kurulumu  yapılmış olan bir vince daha sonra müdahale etmek oldukça zor bir durumdur. Bunun için en sağlıklı yöntem vinci kiralamadan önce vincin hareketini kısıtlayacak engellerden temizlenen bir alan oluşturmak olacaktır.

 Çalışma Tarihi Önceden Belirlenmeli

İstenilen özelliklerde kiralık sepetli vinç bulmak ve bu vinci kiralayabilmek için uzun bir zaman dilimini gözden çıkartmak gerekebilir. Çalışma tarihi önceden belirlenmiş olan durumlarda ise bu konuda daha temkinli ve sağlıklı bir iş için atılması gereken en temel adımlardan birisidir. Aynı zamanda böyle bir durumda oluşabilecek zaman kaybının önüne geçilir ve projede zaman kaynaklı aksama meydana gelmez.

 Doğru Kaldırma Tekniğine Sahip Olduğundan Emin Olun

Vinçlerin her birinin farklı kaldırma tekniği bulunmaktadır. Sepetli Bağlama Tekniği bulunan vinçler, takozlu kaldırma tekniği bulunan vinçler ve dikey bağlama tekniği bulunan vinçler yük kaldırma yöntemleri bakımından yaygın kullanılan çeşitlerdir.  Kullanılması gereken doğru kaldırma tekniğine sahip olan vinçler oluşabilecek iş kazalarını en aza indirgemekte önemli bir yere sahiptir.

Periyodik Bakım Önemli

Yıpranma olasılığı oldukça yüksek olan ve fazla riskli olabilen vinçler, rutin kontrolleri yapılması gereken araçlardır. Kiralanan vinçten maksimum verim alabilmek için hatasız, temiz olması gerekmektedir. Bu da ancak rutin kontroller aracılığıyla elde edilebilir. Vinç kiralarken mutlaka rutin kontrollerinin gerçekleştiriliyor olduğundan emin olunması gerekmektedir.

Sepetli vinç

Sepetli vinç

Yapılan tüm bu bakımlar maddi önem taşımanın yanı sıra aynı zamanda hayati önem taşımaktadır.  Vinçler rutin bakım sonrasında bir takım testlere tabii tutularak güvenlik kontrolünden olumlu bir şekilde geçtiğinde işletme için en iyi verimi sağlayacaktır.

Stabilite

Bazı durumlarda vinç kapasitesi yeterli olsa da yük kaldırma esnasında devrilebilir. Bu gibi kazaların önüne geçmek için ise vincin stabilitesine dikkat etmek oldukça önemlidir. Vincin hem yük moment kontrol sistemine sahip olması hem de ayak moment kontrol sistemine sahip olması yaşanacak kazaların önüne geçmekte ve kaza riskini en aza indirgemektedir.

Türkiye’de yük moment kontrol sistemi şarttır fakat ayak kontrol moment sisteminin herhangi bir bulundurma mecburiyeti yoktur. Avrupa standartlarında ise bu durum Türkiye’den farklıdır. Vincin hem yük moment kontrol sistemine hem de ayak moment kontrol sistemine sahip olması gerekmektedir.

Vinç operatörleri, vinci kullanma konusunda eğitimli bireylerden seçilmelidir. Gerekli özellikler belirlenerek seçilen vinçler kiralama işlemi sonrasında, çalışacağı ortam temizlenmiş bir şekilde hazır bulundurulmalı ve  gerekli belgelere sahip profesyonel operatörler tarafından kullanılmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.