+90 532 671 61 86
Sosyal Medya Hesaplarımız

Vinçli Nakliyat

24 Mayıs 2018
1 kez görüntülendi
Vinçli Nakliyat

Nakliyat, insanların, hayvanların ve malların bir yerden diğerine hareketidir. Ulaşım çeşitleri hava, kara (demiryolu ve yol), su, kablo, boru hatları olarak sıralanabilir. Nakliyat önemlidir çünkü medeniyetlerin gelişimi için gerekli olan insanlar arasındaki ticareti mümkün kılmaktadır. Ulaşım altyapısı; yollar, demiryolları, havaalanları, su yolları, kanallar ve boru hatları ile tren istasyonları, otobüs istasyonları, depolar, kamyon terminalleri, yakıt depoları (benzin istasyonları ve yakıt istasyonları dahil) ve liman gibi terminaller gibi sabit tesisler. Bu ağlarda seyahat eden araçlar arasında bisikletler, arabalar, kamyonlar, insanlar ve bunun gibi birçok şey bulunmaktadır.

Operasyonlar, taşıtların işletim şekli ve finansman, yasal prosedürler ve politikalar dahil olmak üzere bu amaçla belirlenen prosedürlerle ilgilidir. Ulaştırma sektöründe, altyapı ve operasyonlar, ülkeye ve moda bağlı olarak kamusal veya özel olabilir.

Yolcu nakliyatı ya da vinçli İstanbul evden eve nakliyat gibi eşya nakliyatı operatörlerin tarifeli hizmet sağladıkları veya özel oldukları halka açık sistemler olabilir. Yük nakliyatı, büyük miktarlarda dayanıklı mallar için toplu taşıma araçlarının kullanımına rağmen, konteynerizasyona odaklanmıştır. Ulaştırma, ekonomik büyüme ve küreselleşmede önemli bir rol oynamaktadır, ancak çoğu hava kirliliğine ve büyük miktarlarda arazi kullanımına neden olmaktadır. Hükümetler tarafından büyük ölçüde sübvanse edilirken, trafik akışını sağlamak ve kentsel yayılmayı önlemek için iyi ulaşım planlaması şarttır. İnşaat sektöründe en fazla kullanılan yöntem vinç kiralama ile yapılan nakliyat yöntemleridir.

Yük Nakliyatı

Yük taşımacılığı, malların ve kargoların taşınması için yapılan fiziksel süreçtir. Deniz taşımacılığının adı deniz yüzeyindeydi, ancak Amerikan İngilizcesinde kara veya hava taşımacılığına atıfta bulunmak için uzatılmıştır. Askeri ortamdan ödünç verilen bir terim olan “Lojistik”, aynı anlamda modda da kullanılır. Intermodal yük taşımacılığı, birden fazla modu içeren bir aktarımı ifade eder. Daha spesifik olarak, genellikle gemiler, demiryolları, uçaklar ve kamyonlar arasında kolayca taşınabilen intermodal nakliye konteynırlarının kullanılmasına atıfta bulunur. Kompleks ve ağır taşımacılık işlemleri için vinçli nakliyat kullanılır. Söz konusu vinçli nakliyat özellikle inşaat sektöründe çok yaygın olarak kullanılmaktadır.

Vinç Kiralama Ve Vinçli Nakliyat

Vinçler ağır cisimleri taşımak ya da eşyaları bir yerden başka bir yere nakletmek için kullanılır. Ayrıca vinç kiralama ile yapılan nakliyat işlemlerinde, ağır yüklerin taşınması ve başka eşyaların başka yerlere taşınması için kullanılır. Fizik yasalarını kullanarak basit mekanik aksamları sayesinde insan gücü ile kaldırılamayacak ağırlıkların kaldırılması sağlanır. Vinçler, ağır yüklerin taşınması, ağır eşyaların bir yerden başka bir yere nakliyatı ve de inşaat sektöründe kullanılan cihazlardır.

Bilinen ilk inşaat vinçleri Eski Yunan döneminde görülmektedir. O yıllarda elektrik enerjisi kullanmak mümkün olmadığı için bu işler insan gücüyle yahut eşek, katır gibi hayvanlar kullanılarak yapılmaktaydı. Bu vinçler binalar inşa etmek ve vinçli nakliyat işlemleri için kullanıldı. Gelişen teknoloji ile birlikte günümüzde devasa vinçler ile yüzlerce ton ağırlığında yükler kullanmak mümkündür. Orta Çağda vinçler, gemilere bir takım büyük yüklerin yüklenmesine ya da boşaltılmasına yardımcı oldu hatta daha dayanıklılıklarını ve büyüklerini inşa etmek için taş kuleler kullanıldı. Sanayi Devrimi ile birlikte demir ve çelik vinçler üretilmeye başlandı ve makinenin iş kapasitesi de doğal olarak arttı.

Genel olarak, bu vinçler karayolları üzerinde seyahat edebilir, vinçli nakliyat işlemleri için fonksiyonel hareket kabiliyetleri ile donatılabilir bu da ağırlıklarda bir kasılma veya yerel yasalar gibi başka boyutlar olmadıkça vinçlerin nakliyesi için başka araçlara olan gereksinimi ortadan kaldırır. Bu durumda, daha büyük vinçler yükü daha geniş bir alana yaymaya yardım etmek için özel römorklar ile oluşturtulabilir ya da gerekli olursa demonte edilebilir.

Genellikle bir vinç, seyahat için karşı ağırlık taşıyan başka bir kamyon tarafından desteklenir. Ayrıca bazı vinçler tüm üst kısmı kaldırabilir. Bununla birlikte, bu genellikle sadece büyük bir vinçle mümkündür. Çalışırken, ayaklar yatay olarak yatay olarak uzatılır ve daha sonra kanadın düzleştirilmesi ve sabitlenmesi için sabitlenir ve kaldırılır. Birçok yükleyici, bir yük kaldırılırken yavaşça (saatte birkaç mil) seyahat etme kabiliyetine sahiptir. Vinçli nakliyat işlemlerinde bu yavaşlık güven açısından büyük önem teşkil eder.

Gemilerde veya deniz platformlarında monte edilen vinçler için standartlar, mekanik mühendisliğinin hesaplarına uygun olarak tasarlanır. Bunun sebebi geminin batmasına ya da vincin devrilmesine imkan vermemektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.