+90 532 671 61 86
Sosyal Medya Hesaplarımız

Kiralık Manlift

12 Mayıs 2018
2 kez görüntülendi
Kiralık Manlift

Vinç ve lift kategorisine giren çok farklı tipte makineler bulunmaktadır. Farklı boyutlar, erişim yetenekleri içerirler ve farklı amaçlar için tasarlanmıştır. Bu cihazlardan biri, verimlilik ve üretkenliği arttırmak için çeşitli işyerlerinde kullanılan ve aynı zamanda bir personel kaldırma sertifikasına sahip çalışanlar tarafından çalıştırıldığında daha güvenli çalışma süreçleri sağlayan manlift asansörüdür. Bazı firmaların iş yoğunluğuna bağlı olarak envanterlerinde manliftler bulunmaktadır. Ama sürekli iş bazında az yoğunluk yaşayanlar kiralık manlift araçlarını kullanmaktadır. Kısa süreli işler için manlift kiralama daha ekonomik olmaktadır.

Sertifikalı ve Eğitimli Manlift Personeli Çalıştırılmalıdır

Depolarda, şantiyelerde, kereste işlerinde ve diğer endüstriyel ortamlarda her gün bu asansörler kullanılmaktadır. Manliftler, palet krikoları ve hava asansörleri ile çalışmaktadır. Teknik özellikleri nedeniyle manlift kiralama operatörleri uygun eğitimi almalı ve asansör sertifikasyonu sahibi olmalıdır. Operatörler temel manlift eğitimi almamışsa, makineler daha verimli çalışamayacak, gerek zaman kaybına neden olacak ve ayrıca operatörlerin kazalara karışması daha olasılığı da yüksek olacaktır.

Şantiyelerde manlift kiralama yönetimiyle çalışan makineler iş güvenliği uzmanlarınca denetlendiğinde operatörlerin ehliyetli ve sertifikalı olması çok önemlidir, aksi takdirde pahalı cezalar alınması ve olumsuz yasal işlemler ve maliyetlerle karşılaşılabilirsiniz. İşinin ehli ve sertifikalı bir operatör, hangi kiloda hangi malzemeyi veya personeli ne kadar zamanda nereye kaldırması gerektiğini bilir. Eğitimsiz bir operatör ise gereksiz zaman kaybına ve kazalara neden olabileceği için, iş akışını olumsuz etkileyecektir. Bu yüzden eğer bir manlift kiralama yapmayı düşünüyorsanız, makinede çalışacak personelin ehil olmasına ve sertifikalı olmasına dikkat edilmesi gerekir. Genellikle manlift kiralama yaparak işlerini hızlandırmak isteyenler, sertifikalı operatör talebinde bulunmamaktadır.

Bir personel taşıyıcı manlift makinesi, tek yönde hareket eden güç tahrikli sonsuz kayıştan oluşan döner bir cihazdır. İşçilerin kendilerini dengede tutmaları için kemerlerin girişinde ve çıkışında basamak ve iniş pedleri vardır. Bu asansörler, genellikle park garajları ve şantiyelerde çalışanların zeminden zemine güvenli ve verimli bir şekilde taşınması için tasarlanmıştır. Eğer bir manlift kiralama sözleşmesi imzalanmış ise, bu teknik bilgilere sahip operatörün olmasını da sözleşemeye eklemeniz yararınıza olacaktır. Sadece çalışanların insan bu manliftlere erişimi vardır ve kazaları önlemek için gerekli güvenlik protokolleri vardır. Genel olarak kiralık manlift talebinde bulunanlara firmalar operatörlerini de göndermektedir, ancak bu personelin eğitimli olması şarttır.

Manliftleri Hangi Personel Kullanabilir?

Bir kiralık manlift onu kullanmak için yetenekli ve eğitimli kişiler tarafından çalıştırılmalı ve işçiler güvenle kullanmaları için yönlendirilmelidir. Bir manlift bir şantiyede kullanıldığında yaralanmaların ve ölümlerin meydana gelmemesi ve güvenlik tehlikelerinin mevcut olmadığından emin olmak bir manlift çalışanının görevidir. Şantiye ve depolarda kullanılacak kiralık manlift personeli makineyi kullanabilir. Eğitim ve sertifikası olan diğer personeller gerektiğinde operatörlük yapabilmektedir.

Manlift Kullanabilecek Bazı Yetkili Personel Şunlar Olabilir:

  • Manlift bakım yöneticisi
  • Operatör teknisyeni
  • Depo operatörü
  • Çevre saha teknisyeni
  • Bitki operatörü
  • İnşaat işçisi / şantiye yetkilisi

Personel Taşıyıcı Manliftler

Bu tür kiralık manlift çeşitleri en alt seviyede olan makinelerdir; çünkü hava asansörleri veya forkliftler gibi yükleri veya paletleri taşımak için kullanılan gerçek bir kaldırma makinesi değildir. İşçileri bir şantiyede belirli yerlere ulaştıran sistemin parçasıdır. Ancak, bir personelin kaldırılması yük veya malzeme kaldırmaktan daha büyük bir dikkat istemektedir. Bir malzemenin kiralık manlift üzerinden düşmesi ile ortaya çıkan zararın karşılanması kolaydır, ancak bir işçinin yaralanması telafi edilemeyecek sonuçlar doğurabilir.

Manliftlerin Tehlikeleri Nelerdir?

Manlift’ler sürekli olarak hareketli platformlar olduğundan, kiralık manlift operatörleri onları kullanmak için eğitilmedikleri takdirde tehlikeli olabilirler. Hareketli bir platforma adım atma düşüncesi, pek çok işçi için korkutucu olabilir ve bu korku ve tereddüt kazalara yol açabilir.

Personel taşıyıcı manliftler yükleme, boşaltma ve taşıma malzemeleri için tasarlanmamış olsa bile, birçok inşaat ve bakım onarım işlerinde günlük olarak kullanılır ve manlift kiralama firmaları güvenlik prosedürlerinin uygulandığı bir iş takvimi sunarlar.

Manlift çalışmalarındaki yaralanmalar düşmelerden kaynaklanmaktadır. Bu düşmelerin nedenleri arasında; işçilere gelen baskılar, çalışanların acele etmeleri gibi durumlar yer almaktadır. Şantiyelere işverenlerin güvenlik uyarıları ve basılı hatırlatmalar asması, işçilerin tehlikelere karşı uyarılmasına yardımcı olabilir. Manliftler en az kaza ve yaralanmalara neden olan makinelerdir. Doğru kişi ve denetçilerle kullanıldığında iş akışını hızlandırır, personel ve zaman tasarrufu sağlarlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.