+90 532 671 61 86
Sosyal Medya Hesaplarımız

Kiralık Vinç İle Makine Taşıma

26 Mayıs 2018
2 kez görüntülendi
Kiralık Vinç İle Makine Taşıma

Kiralık Vinç, yükleri yatay olarak hareket ettirmek için kullanılan önemli bir inşaat makinesi türüdür. Kaldırma halatı, tel halatlar ve kasnaklar ile donatılarak ağır yükleri kaldırmak veya başka yerlere taşımak için kullanılabilir. Vinçteki çeşitli bileşenlerin yarattığı mekanik avantajlar güçlü bir güç üretebilir.

Vinçli makine taşıma nerelerde kullanılır?

Vinç kiralama hizmetleri, şehirlerarası evden eve nakliyat, tarım arazileri, petrol sahası ve savaş için uygun olan endüstriyel ve sivil yapılarda inşaat malzemelerini monte etmek, sökmek ve nakletmek için kullanılabilir. Kamyon vinci, arazi vinci, kule vinci ve paletli vinç gibi türleri vardır.

Bir vincin yapısı genellikle altı bölüme ayrılabilir: bom sistemi, elektrik sistemi, hidrolik sistem, döner tabla takımı, operatör kabini ve şasi. Bom sistemi esas olarak ana bom, jib, teleskop mekanizması ve bom ucu kasnağı içerir. Üst yapının elektrik sistemi, öncelikle ana bom, jib ve döner tabla elektrik sistemlerini içerir. Şasi, gövde yapısı, şanzıman sistemi, direksiyon sistemi, fren sistemi, seyahat sistemi, şasi elektrik sistemi ve alt takımların hidrolik sistemini içerir. Verimli bir şekilde çalışmak ve yaşamsal istikrarını korumak için, her vinç türü fizik kurallarına uymak zorundadır.

Bu açıdan en önemli iki husus, vincin nominal kapasitesini aşan ağırlıkları taşımaması ve her makinenin belirlenmiş çalışma düzleminin ötesinde meydana gelen stresli hareketlerin mümkün olan her yerde ortadan kaldırılması gerektiğidir. Bir vinç makine gibi nesneleri kaldırabilir, çünkü yük, vinçi stabilize eden ve yükünü kaldırmasına ve hareket ettirmesine izin veren karşı ağırlıklarla dengelenir.

Kiralık Vinç ile makine taşıma nasıl yapılır?

Bazı vinçler bir kez buharla çalıştırılmıştır. Ancak teknolojideki hızlı gelişmeler devam etmiş, böylece yirmi birinci yüzyılda vinçli makine taşıma işi vinçlerin nasıl çalıştığıyla ilgili değişiklikleri daha net bir şeklide görmemizi sağlamıştır.

Farklı vinç türlerinin özellikleri ve özellikleri nelerdir?

Çeşitli kategoriler ve vinç türleri bir dizi farklı özelliğe sahiptir. Aşağıda, vinçli makine taşıma yapılırken bir yük taşımacılığında dikkat edilen, vinç kiralama şirketi veya sözleşmeli kaldırma servisi tarafından sıklıkla dikkate alınan, ortak özelliklerden bazıları verilmiştir:

Kaldırma Kapasitesi (vinçli makine taşıma için)-Vinç ne kadar ağırlık kaldırabilir?

Kaldırma Aralığı – Nereye kaldırmanız gerekiyor?

Kaldırma Açısı – Yüksek bir kaldırma açısı ile vinçli makine taşıma kaldırma kapasitesi düşer, bu nedenle asansör açısı önemli bir husustur.

Çalışma Yarıçapı – Vincin hangi alanda çalışması gerekiyor?

Hareketlilik – Vincin çalışması için ne kadar yer var? Bu vinçli makine taşıma için mobil kule vinci gerekli mi?

Ağırlık ve Ebatlar – Vinci kendisinin konumlandırılması önemli bir husustur – vincin şantiyesinin büyüklüğü ve hareketliliği şantiyedeki kısıtlamalara uymalıdır. Denge ayakları uzatılmış kaldırma kapasitesi etkilendiğinden, dar bir alan belirli bir kiralık vinç ile makine taşıma gerektirir.

Kurulum Zamanı – Bazı projeler minimum kesintiye neden olur, bu nedenle mobil kule vinçleri ile gelen hızlı kurulum süresi, bir avantajdır.

Gece Çalışması – Daha sessiz operasyonlar ve uygun aydınlatma, gece çalışmak için bir gereklilik olabilir.

Mobil vinçli makine taşıma

Mobil vinçler yaygın olarak tekerlekli taşıtlara monte edilir, ancak demiryolu işleri için kullanılan vinçler raylı raylar üzerinde hareket etmeye uyarlanır ve köprü ve su yolları üzerinde inşaat çalışmaları için kullanılan mavnalara çeşitli yüzer vinçler eklenebilir. Mobil kule vinçleri de dahil olmak üzere pek çok vinç türü mobildir. Farklı tipte vinçler geçici bir amaca hizmet eder ve bir mobil vinç, taşınabilir bir platforma takılan sağlam çelik bir bomdan biraz daha fazla olabilir. Kaldırma kolu bu tip kiralık vinç ile makine taşıma için, gerektiğinde çekilmesine ve indirilmesine izin vermek üzere menteşelidir.

Bu genellikle kablo sistemleri veya hidrolik mekanizmalar ile sağlanır ve tüm mobil yapı yerinde operasyonlar sırasında daha fazla stabilite sağlamak için denge ayakları ile donatılabilir.

Kule vinci

Kule vinci, kentsel şantiyelerde yaygın olarak kullanılan bir denge vinci şeklidir.

Bu makine zemine sabitlenmiş ve çok katlı şehir binaları inşa etmek için sık sık kullanılan yüksek bir yükseklik ve kaldırma kabiliyeti sağlar.

Ortadaki bir kuleden iki yatay kol jut, bir tanesi kaldırılacak olan ağır yükleri askıya alırken diğeri de karşı ağır beton bloklarla donatılmıştır.

Kule vinci, kulenin tepesinde bulunan küçük bir kabinde yüksekte oturan veya vinçli makine taşıma işlemini zeminden kontrol eden uzaktan kumanda sistemi ile çalışır.

Vinçli Taşıma

Bir vinç genellikle malzemeleri kaldırmak ve indirmek, vinçli taşıma işlerinde görev almak ve yatay olarak taşımak için kullanılabilen bir kaldırma halatı, tel halatlar veya zincirler ve kasnaklar ile donatılmış bir makinedir. Genellikle ağır mal taşımak ve başka yerlere taşınmak için kullanılır. Cihaz, mekanik bir avantaj yaratmak için bir veya daha fazla basit makine kullanır, böylece yükler bir kişinin normal kapasitesinin ötesine geçer.

Vinçler, malların yüklenmesi ve boşaltılması, inşaat sektöründeki malzemelerin hareketi ve imalat sanayinde ağır ekipmanların yerleştirilmesi için taşımacılık sektöründe yaygın olarak kullanılmaktadır. Bilinen ilk inşaat vinçleri Eski Yunanlılar tarafından icat edilmiş ve eşekler gibi erkekler veya hayvanlar tarafından desteklenmiştir. Bu vinçler yüksek binalar inşa etmek için ve de vinç kiralama hizmetleri ile taşıma işleri kullanıldı. Daha büyük vinçler daha sonra ağır ağırlıkların kaldırılmasına izin veren dişli kullanımı kullanılarak geliştirildi.

Yüksek Orta Çağlarda, liman vinçleri gemilere yüklenip boşaltılmaya, vinçli taşıma işlemlerine ve bunların inşa edilmesine yardımcı oldu ayrıca bazıları daha fazla dayanıklılık ve istikrar için taş kulelerle kullanıldı. Eski vinçlerin yerini Sanayi Devrimi’nin gelişiyle demir ve çelik devraldı. Yüzyıllar boyunca insanlar veya hayvanlar üzerinde fiziksel güç kullanılarak güç sağlanmıştır, ancak su değirmenleri ve yel değirmenleri üzerindeki yük asansörleri doğal güç tarafından tahrik edilebilir.

İlk ‘mekanik’ güç, 18. ya da 19. yüzyılda getirilen en eski buhar vinçleri olan buhar motorları tarafından sağlandı ve 20. yüzyılın sonlarına kadar birçok kullanımda görev aldı. Modern vinçler genellikle daha önce mümkün olandan daha yüksek kaldırma kapasitesi sağlamak için ve vinçli taşıma işlerinde maksimum destek sağlamak için, içten yanmalı motorları veya elektrikli motorları ve hidrolik sistemleri kullanır, ancak güç kaynağı ekonomik olmadığında manuel vinçler hala kullanılır.

Vinç Çeşitleri

Vinçler, her biri belirli bir kullanıma uygun olarak muazzam çeşitlilikte mevcuttur. Boyutlar, atölyelerde kullanılan en küçük vinçlerden, kiralık vinç ile taşıma sektörüne ve yüksek binalar inşa etmek için kullanılan en yüksek kule vinçlerine kadar uzanmaktadır. Mini vinçler, dar alanlara ulaşarak işleri kolaylaştırmak için yüksek binalar inşa etmek için de kullanılıyor. Son olarak, genellikle petrol kuleleri yapmak ve enkaz gemileri kurtarmak için kullanılan daha büyük yüzer vinçler bulabiliriz.

Mobil vinçler için ABD standartlarına göre, bir vinç için sınırlı stabiliteye sahip nominal yük, devrilme yükünün% 75’idir. Denge ayakları üzerinde desteklenen bir hareketli vinç için stabilite sınırlı nominal yük, devrilme yükünün% 85’idir. Bu gereksinimler, vinç tasarımının diğer güvenlik unsurlarıyla birlikte, Amerikan Makine Mühendisleri Derneği tarafından ASME B30.5-2014 Mobil ve Lokomotif Vinçlerin hacminde kurulmuştur.

Gemilere veya deniz platformlarına monte edilen vinçlere yönelik standartlar, geminin hareketinden dolayı vinç üzerindeki dinamik yük nedeniyle biraz daha serttir. Ayrıca, portal veya platformun stabilitesi de dikkate alınmalıdır. Vinç kiralama hizmetleri ile taşıma konusunda kazalara meğil vermemek için bunlar önemli konulardır. Sabit taban ya da kingpost monteli vinçler için, bom, jib ve yük tarafından oluşturulan moment, baz taban ya da kingpost tarafından yükseltilir. Tabandaki gerilim, malzemenin akma gerilmesinden daha az olmalıdır.

Vinç Tasarımlarının mantığı

Bir kamyona monteli vinç iki parçadan oluşur: taşıyıcı genellikle alt olarak ve üst kısım olarak adlandırılan kaldırma bileşenini ifade eder. Vinç kiralama hizmeti satın alarak taşıma işlemlerinde bu iki sistem mekanik hesaplamalar neticesinde maksimum sağlamlıkta tasarlanmalıdır. Döner tabla ile yana doğru sallanmalarına izin verilir. Bu modern hidrolik kamyon vinçleri genellikle aynı motor şasisini ve vinci güçlendiren tek motorlu makinelerdir. Üst kısım genellikle alt montaj pompasından hidrolik olarak döner tabladan geçirilir.

Eski model hidrolik kamyon vinç tasarımlarında iki motor vardı. Altındaki kişi dansçıyı yolda çekti ve kepçeler ve krikolar için bir hidrolik pompa çalıştırdı. Üstteki kişi hidrolik bir pompa ile kendinden geçti. Eski operatörler, eski tasarım vinçlerinin pikaplarındaki sızdırmazlık contaları nedeniyle iki motorlu sistemi tercih ediyorlar. Hiab, 1947 yılında dünyanın ilk hidrolik kamyon vinçlerini icat etti. Hiab ismi hidrolik bir şirket olan Hydrauliska Industri AB’de hidrolik motorlu bir kamyon motorunun kullanımını gören bir kayak üreticisi olan Eric Sundin’in kullandığı kısaltmadan geliyor. 1932 yılında Hudiksvall, İsveç’te kuruldu.

Genel olarak, bu vinçler karayolları üzerinde seyahat edebilir, vinçli taşıma işlerinde görev alabilir, bu da ağırlıklarda bir kasılma olmadıkça vinçleri taşımak için özel ekipman ihtiyacını ortadan kaldırır. Bu durumda, daha büyük vinçler, yükü daha fazla dingile yaymaya yardımcı olmak için özel römorklarla donatılabilir veya gereksinimleri karşılamak için çıkarılabilirler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.